Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze i nieustannie rosną na wartości. Wystarczy wspomnieć, że sam BitCoin przebił już wartość 220 tysięcy złotych! Tylko gdzie przechowywać kryptowaluty, aby były bezpieczne i nikt nie mógł ich wykraść? Oczywiście – w wirtualnym portfelu. Wystarczy wybrać odpowiedni program albo sprzęt, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zagadnienia związane z przechowywaniem kryptowalut potrafią przyprawić o ból głowy, szczególnie początkujących inwestorów, przez co wiele osób zupełnie z niego rezygnuje przechowując kryptowaluty bezpośrednio na giełdzie. Niestety nie jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ w takiej sytuacji oddaje się prywatny klucz, więc po części traci się prawo do przechowywanych funduszy. Drugą kwestią jest fakt, że na giełdzie najłatwiej stracić środki. Doskonałym przykładem jest tutaj Bitmarket, który bezpowrotnie zniknął, a w raz z nim kryptowaluty warte setki milionów złotych.
Jakie są rodzaje portfeli dla kryptowalut?

Na chwilę obecną występują cztery główne typy portfeli wirtualnych. Wybór inwestora zależy od bezpieczeństwa, jakie chce osiągnąć. Im więcej kryptowalut posiada, tym lepsze powinien mieć zabezpieczenia. Na szczęście to już nigdy więcej nie będzie problemem.


Giełdy kryptowalut

Jak już było wspomniane na początku, giełdy są najmniej bezpiecznym sposobem na przechowywanie kryptowalut. Są podatne na ataki hakerów, załamania oraz poważne usterki techniczne, które mogą sprawić, że cały dorobek zniknie w mgnieniu oka.
Zdarzają się platformy, których twórcy zapewniają całkowite bezpieczeństwo. Czasem oferują nawet pokrycie ewentualnych strat, które wyniknąć mogą z cyberataków. Wykorzystują do tego własne środki. Do takich zapewnień należy podchodzić z odpowiednim dystansem, chociaż zdarzają się miłe wyjątki. Kiedy giełda Binance padła ofiarą ataku i z jej serwerów zniknęły ogromne ilości kryptowalut, w pełni pokryła wszystkie straty i poprawiła zabezpieczenia sieci. Mimo wszystko nie można polegać na takich zapewnieniach.
Żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów, na giełdach najlepiej jest przechowywać niewielkie ilości funduszy, które przeznaczone są na dalszy handel.


Portfele programowe

Jest to rozwiązanie, które umożliwia przechowywanie kryptowalut w aplikacjach zainstalowanych na telefonie lub komputerze. Dużym plusem takiego rozwiązania jest możliwość ciągłego monitorowania portfela. Wystarczy mieć telefon pod ręką, aby sprawdzić aktualny stan konta czy kursy wybranych kryptowalut. W ten sposób można również wypłacać kryptowaluty, przelewać je na inne konta czy przyjmować przelewy podając klucz do wpłaty.
Zdecydowanym minusem jest ryzyko ataku cyberprzestępców. Istnieje tutaj możliwość zrobienia kopii zapasowej lub przenoszenia portfeli na inne urządzenia, ale często sprawia to wiele problemów.
Z popularnych i sprawdzonych portfeli programowych można wymienić takie jak Exodus, Trust Wallet czy Electrum.

Portfele sprzętowe

Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, szczególnie dla osób posiadających większe ilości kryptowalut. Portfele sprzętowe to fizyczne urządzenia, które można podpiąć do komputera za pomocą złącza USB. Ponieważ działają offline, nie ma możliwości włamania się na nie. Jedyne połączenie z Internetem mają w momencie podpięcia ich pod komputer, aby dokonać transakcji. Czas ten jest zbyt krótki, aby pojawiło się ryzyko utraty środków – mówi Tomasz Kabarowski z KantorBitcoin.pl
Tutaj również istnieje możliwość zrobienia kopii zapasowej, którą najlepiej jest trzymać na zwykłym pendrivie, który schowany będzie w bezpiecznym miejscu.
Jedyną możliwością utraty kryptowaluty z portfela sprzętowego jest jego fizyczne zgubienie lub uszkodzenie. O ile nie ma potrzeby martwienia się o zniszczenie sprzętu (są wyjątkowo wytrzymałe), o tyle zgubić jest już dość łatwo. Szczególnie biorąc pod uwagę jego niewielkie rozmiary i charakterystyczny wygląd, a jak wiadomo – okazja czyni złodzieja.
Na szczęście nawet jeśli trafi on w niepowołane ręce to środki nadal będą bezpieczne – portfele sprzętowe wymagają podania PINu, który niełatwo jest złamać. Dodatkowo odporne są na wszelkie wirusy i malware.
Ich wadą jest cena. Portfele sprzętowe Ledgar Nano S kosztują 59 euro. Ledgar Nano X kosztuje 119 euro, choć różnica pomiędzy nimi jest niewielka. Zdecydowanie bardziej opłaca się kupić tańszą wersję.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku portfela firmy Trezor. Tutaj model za 59 euro (Trezor One) nie jest wart większej uwagi – obsługuje bardzo ograniczoną liczbę kryptowalut. Z kolei jego rozbudowana wersja to koszt w wysokości 180 euro.
Aktualnie na rynku dominują te dwie firmy i to na nich najlepiej jest się skupić, mając na uwadze bezpieczeństwo swoich funduszy.

Papierowy portfel kryptowalut

Najciekawsze z możliwych aktualnie rozwiązań. Portfel kryptowalut, który tworzy sie niemal zupełnie poza siecią. Wystarczy mieć długopis i kartkę papieru. W przenośni, oczywiście.
Przy tworzeniu portfela papierowego należy zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa. Komputer powinien być odłączony od Internetu i całkowicie wolny od wirusów czy programów szpiegujących. Następnie wystarczy wydrukować parę kluczy, które dają dostęp do przechowywanych kryptowalut. Warto pamiętać, że każdy wydruk jest jednorazowy, a czynność należy powtarzać przy każdej transakcji.

Dobór portfela do swoich potrzeb

Posiadając niewielką liczbę kryptowalut, które przeznaczone są głównie na handel, inwestycje lub jako zwykła ciekawostka, w zupełności wystarczy giełda.
Jeśli kwota jest już większa, to lepiej przechowywać środki na portfelach programowych, a przelewać je na giełdy tylko w celu inwestycji lub ich sprzedaży. Jest to doskonały sposób dla osób, które chcą czuć się w miarę bezpiecznie i wolą nie płacić za sprzęt czy oprogramowanie.
Portfele sprzętowe stworzone są z myślą o osobach, które chcą mieć całkowitą kontrolę nad swoimi funduszami. Niemalże nie istnieje możliwość ich utraty, choć dla początkującego inwestora wydatek rzędu 59 euro może wydawać się zbyt duży.
Wybór portfela nie powinien już nikomu sprawić większych trudności. Wystarczy zastanowić się nad swoimi potrzebami i wybrać optymalne rozwiązanie, które spełni najważniejsze wymagania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here