Niemalże każda dorosła osoba prędzej czy później będzie miała do czynienia z walutami obcymi, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Wiedza z zakresu walut może więc być przydatna i dobrze jest ją posiadać, chociażby w podstawowym zakresie.
Najważniejszym podmiotem, który publikuje oficjalne kursy walut, jest Narodowy Bank Polski (w skrócie NBP). NBP posiada wśród swoich zadań ustawowych opracowywanie statystyki pieniężnej i bankowej, do takich opracowań należą właśnie tabele bieżących kursów średnich. Warto dodać w tym miejscu, że w oparciu o kursy średnie NBP dokonywane są rozliczenia podatkowych różnic kursowych i wynika to wprost z przepisów podatkowych. Bieżące kursy średnie oraz kursy kupna i sprzedaży walut obcych można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej NBP. Ta wiedza daje rozeznanie jak kształtują się kursy walut na przestrzeni czasu, co pomaga w oszacowaniu tego, kiedy kupić lub sprzedać walutę najkorzystniej.
Obok oficjalnego kursu NBP, jednostki zajmujące się sprzedażą walut mogą stosować swoje własne kursy. Tak dzieje się w bardzo popularnych obecnie kantorach internetowych, gdzie możemy znaleźć kursy walut online i kursy te są bardzo często dużo korzystniejsze niż kursy walut w kantorach stacjonarnych. Będąc posiadaczem zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku, który posiada kantor walut online, mamy możliwość posługiwania się takim kantorem w podobny sposób jak kontem bankowym. Własne środki finansowe możemy swobodnie przelewać pomiędzy kontem rozliczeniowym a kontem w kantorze walutowym, dokonywać przewalutowania według najkorzystniejszego dla nas kursu. Obsługa walut przez internet jest z pewnością dużym ułatwieniem i oszczędnością nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim czasu.
Przed dokonaniem każdej transakcji walutowej powinniśmy dobrze ją przemyśleć, ponieważ zazwyczaj nie ma możliwości złożenia na nią reklamacji. Przemyśleć, czyli przeliczyć opłacalność. Do tego przydatne są przeliczniki walut. Przelicznik, jak sama nazwa wskazuje, obliczy jaką wartość będzie miała nasza waluta w innej wybranej walucie. Najbardziej pomocne przeliczniki można znaleźć na stronach internetowych kantorów online lub innych instytucji finansowych.
Najczęściej korzystamy z przeliczników walut na wakacjach, zwłaszcza egzotycznych. Kraje poza Europą posługują się walutami, które są dla nas całkowicie obce i w takich sytuacjach dobrze sprawdzi się przelicznik walut w formie aplikacji mobilnej. Aplikacja jest zawsze pod ręką i w łatwy sposób pozwala na sprawdzenie ile będzie kosztował konkretny towar lub usługa w walucie, którą dysponujemy.
Rynek Forex i kryptowaluty – różnice i podobieństwa. Gdzie lepiej zainwestować?
CRM – narzędzie do usprawnienia funkcjonowania firmy