Chęć bycia niezależnym finansowo, zwiększenie swojego budżetu domowego, ogólne zainteresowanie inwestowaniem i sytuacjami rynkowymi – istnieje wiele powodów, dla których możesz zająć się tradingiem. Choć spekulacja na rynku forex jest względnie prosta, warto się do tego odpowiednio przygotować. Zobacz, jakich błędów unikać, jeśli chcesz być skutecznym traderem.
Z tekstu dowiesz się:
Początkujący inwestor powinien pamiętać, że skuteczny trading opiera się na dwóch podstawowych filarach: strategii oraz psychologii. Jeśli więc chcesz zacząć grać – nieważne, czy na foreksie, giełdzie, czy na rynku towarowym – zawsze musisz uwzględniać te dwa aspekty. To właśnie błędy w strategii i psychologicznym podejściu do spekulacji mogą prowadzić strat finansowych.
We współpracy z przedstawicielami domu maklerskiego TMS Brokers przygotowaliśmy dla Ciebie listę błędów, które są bardzo często powielane przez inwestorów – zwłaszcza tych początkujących. Przeczytaj, co kryje się pod poszczególnymi rodzajami błędów, i dowiedz się, w jaki sposób możesz ich uniknąć.
Początki w tradingu należy traktować jak zakładanie własnej działalności gospodarczej. Jeśli na wstępie nie zostanie przygotowany biznesplan, nie będziesz wiedział, jak prowadzić firmę, jak wygląda rynek i jakimi strategiami powinieneś się posługiwać.
W ten sam sposób działa inwestowanie na foreksie czy giełdzie. Sporadyczne zajmowanie się tradingiem sprawi, że nie będziesz odpowiednio zorientowany w tym:
Brak przemyślanej strategii zwiększa także ryzyko popełnienia błędów i strat finansowych. O czym powinieneś pamiętać?
Obawa przed porażką, zbytnia pewność siebie, a nawet chciwość – jeśli te emocje zawładną Tobą w trakcie gry, Twoje decyzje mogą okazać się błędne.
Jeśli zamiast na zarządzaniu ryzykiem skupiasz się na tym, aby zarobić na każdej inwestycji, możesz łatwo zniechęcić się do tradingu. Strach niesie za sobą także inne konsekwencje, takie jak np. zbyt długie czekanie na zamknięcie stratnej pozycji czy niewykorzystanie szansy na rozpoczęcie transakcji w idealnym momencie.
W tradingu nie zawsze chodzi o to, żeby wygrywać. Skoro inwestowanie to biznes, zawsze muszą się pojawić się jakieś koszty. W tym przypadku są nimi właśnie stratne pozycje. Najważniejsze nie jest więc uzyskanie jak największej skuteczności na każdej pozycji, ale by zysk z transakcji przekraczał potencjalną, zakładaną na wstępie stratę. Mowa tutaj o osiąganiu odpowiedniego stosunku do ryzyka (Risk/Reward).
Uważaj, aby chęć osiągania coraz większych zysków nie sprawiła, że stracisz czujność. Jeśli będziesz zbyt długo przedłużał dobre pozycje, możesz przeoczyć moment, w którym zamknięcie transakcji byłoby najbardziej opłacalne. Pamiętaj też, aby nigdy w 100% nie ufać swoim strategiom. To, że działały one przez pewien czas, nie oznacza, że sprawdzą się za każdym razem. Dlatego zawsze w trakcie gry bierz pod uwagę wiele czynników kształtujących kursy walut czy innych instrumentów. Bądź także czujny, ponieważ sytuacja na rynku może się w każdej chwili zmienić.
Jak radzić sobie z emocjami, których nie da się całkowicie wyłączyć w trakcie inwestowania? W takiej sytuacji kluczową rolę odgrywa właściwe przygotowanie do tradingu. Jeśli wiesz, jakie strategie mogą się sprawdzić, możesz bardziej racjonalnie zajmować się spekulacją. Pozwoli Ci to także uniknąć podejmowania pochopnych, nieprzemyślanych decyzji.
Istotnym błędem w tradingu jest także nieodpowiednie podejście do ustalania strategii. W tym przypadku u początkujących traderów mogą zawieść dwa podstawowe elementy, które nie pozwalają na bezpieczne inwestowanie.
Każdy doświadczony trader wie, że dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest najważniejszą częścią skutecznej strategii. Zwróć uwagę na etapy zarządzania ryzykiem dla inwestorów. Dywersyfikacja portfela pojawia się wśród nich zazwyczaj na pierwszy miejscu!
Przed czym chroni dywersyfikacja? Przede wszystkim dzięki niej zmniejsza się ryzyko utraty znacznej części dostępnego budżetu. Jeśli inwestujesz tylko w jeden instrument finansowy, zwłaszcza przeznaczając na to większość środków, możesz je wszystkie stracić. Wystarczy, że obstawisz nieprawidłowy wynik. Gdy jednak rozłożysz swoje inwestycje na różnych instrumentach, w niektórych z nich masz szansę odnieść sukces. Zysk może i będzie mniejszy, ale ryzyko dużych strat finansowych również się zminimalizuje.
Dźwignia finansowa sprawia, że nie musisz otwierać pozycji z bardzo dużymi kwotami. Przykładowo, jeśli lewar wynosi 1:30, a Ty otwierasz pozycję z kwotą 1500 zł, tak naprawdę grasz, jakbyś miał 45 000 zł. Dzięki temu w razie zamknięcia zyskownej transakcji Twoje zarobki będą wyraźnie większe.
Uważaj jednak, aby nie grać z dźwignią zbyt ryzykownie. Jest to narzędzie, które może przynieść wyższe zyski. Gdy jednak Twoja decyzja nie będzie prawidłowa, stracisz zainwestowane pieniądze – i to w zwielokrotnionej ilości! Zaczynaj więc od mniejszych kwot.
Ryzyko jest nieodłącznym elementem tradingu i nie można o tym zapominać. Wielu inwestorów traci na rynkach, co nie oznacza jednak, że w ostatecznym rozrachunku nie wykazują zysków. Ty też możesz dołączyć do grona osób odnoszących sukcesy w tradingu. Świadomość tego, jakich błędów unikać, pozwoli Ci stworzyć dobrą strategię działania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak zacząć inwestować na giełdzie, na foreksie lub na innym rynku, zajrzyj do: Poradnik TMS. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki dotyczące zawierania transakcji online oraz sposoby na skuteczną analizę sytuacji rynkowej.