Inwestowanie w ETF-y zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników, którzy upatrują możliwości osiągnięcia stabilnego zysku w długoterminowej perspektywie. Jak działają tego typu fundusze? Co przemawia za ich zakupem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są i jak działają ETF-y?

ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie. W efekcie jego wycena dokonywana jest na bieżąco, a sam fundusz charakteryzuje się wysoką płynnością. ETF jest jednak szczególnym rodzajem funduszu inwestycyjnego również z innego względu, a mianowicie ze względu na cel funkcjonowania. Wynika to z faktu, że ETF-y w odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych nie dążą do pokonania rynku i uzyskania jak najwyższej stopy zwrotu, ale starają się wiernie naśladować konkretny instrument bazowy. Może nim być zarówno konkretny indeks, jak i koszyk akcji, surowce, czy kryptowaluta. Jak działa ETF? W związku z tym, że naśladuje dany indeks składa się z tych samych akcji. W efekcie każdy spadek lub wzrost wartości indeksu powoduje identyczny spadek lub wzrost wartości ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Jedną z zalet inwestowania w ETF-y jest ich dostępność, ponieważ zakupu funduszu może dokonać praktycznie każdy. Warunkiem jest posiadanie rachunku maklerskiego, który daje dostęp do zakupu ETF-ów. Otwiera się go u brokera, który jest pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Chcąc otworzyć rachunek odwiedź witrynę brokera, który umożliwia inwestowanie w ETF-y notowane na ponad 30 światowych giełdach. Oczywiście początkowo warto wybierać najbardziej znane ETF-y, które oferują stabilne zyski. W tym miejscu należy podkreślić, że ETF-y to fundusze, które doskonale wpisują się w strategię inwestowania pasywnego. Jej założenia zostały opisane w artykule przedstawiającym istotę inwestowania pasywnego.

Dlaczego warto kupić jednostki ETF-ów?

Warto mieć świadomość, że ETF-y swoją popularność zawdzięczają nie tylko dostępności, ale także prostocie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zakup ETF-u pozwala uniknąć nie tylko samodzielnego doboru spółek do portfela inwestycyjnego, ale także ciągłego śledzenia notowań. Dlaczego jeszcze warto je kupić? Przede wszystkim dlatego, że można dzięki nim osiągnąć stabilny zysk w długoterminowej perspektywie. Jest to możliwe dzięki temu, że większość indeksów w długim okresie rośnie. W efekcie ich naśladowanie może być znacznie korzystniejsze niż dążenie do pokonania rynku.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y to rozwiązanie dla osób, które szukają prostego produktu inwestycyjnego, który pozwala inwestować długoterminowo. Sprawdza się również w przypadku, gdy klient nie chce samodzielnie dobierać spółek do portfela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here