Jak prawidłowo dzielić kapitał w portfelu inwestycyjnym?
Jak prawidłowo dzielić kapitał w portfelu inwestycyjnym?

Odpowiednie zarządzanie finansami daje możliwość optymalnego zysku z posiadanych depozytów. Warto wiedzieć, że dywersyfikacja, to sztuka, która wymaga doświadczenia i wiedzy. Jedynie umiejętne dysponowanie i podział środków pomiędzy różne formy inwestycyjne jak: lokaty, srebro, nieruchomości i inne formy inwestycji gwarantują pomnażanie kapitału. Od czego zacząć mądre zarządzanie finansami?

Czym jest portfel inwestycyjny?

Dywersyfikacja finansów to różnicowanie rodzaju inwestycji. Poza ofertami banków warto wykorzystać do inwestycji inne sektory, jak inwestycje w kruszce, monety kolekcjonerskie, nieruchomości i inne pewne lokaty kapitału przynoszące zysk. Inwestycja w kruszce, która zyskuje coraz większą popularność to m.in. kupowanie srebra, np. https://numimarket.pl/kategoria/srebrne-sztabki_26/1. Portfel inwestycyjny powinno się podzielić w sposób bezpieczny i zoptymalizowany, tak aby zysk był jednocześnie pewny i możliwie najwyższy.

Portfel inwestycyjny to zbiór aktywów. Możemy je podzielić na:

  • aktywa finansowe,
  • aktywa realne.

Aktywa finansowe to między innymi akcje, fundusze i inne. Z kolei do aktywów realnych należą nieruchomości, ale także wartościowe przedmioty kolekcjonerskie, jak na przykład monety, albo też kruszce – przede wszystkim złoto i srebro.

Wszystkie aktywa zawierające się w portfelu inwestycyjnym są formą lokowania majątku, która ma przynieść zysk, albo chronić aktywa przed utratą wartości.

Dlaczego dywersyfikacja jest tak istotna w inwestycjach?

Zróżnicowanie metod lokowania kapitału ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i optymalizację zysków. Lokowanie wszystkich środków w jednym miejscu jest ryzykowne i w dalszej perspektywie nieopłacalne. W sytuacji, kiedy inwestycja okaże się nietrafiona – inwestor ryzykuje cały kapitał. Podział oszczędności na kilka części daje gwarancję bezpieczeństwa i sprawia, że nawet odważne inwestycje są obciążone mniejszym ryzykiem. Przykładowo inwestycja w numizmaty może okazać się opłacalna – duży wybór monet znajdziesz na https://numimarket.pl/.

Co prawda działa to także w drugą stronę – w przypadku bardzo opłacalnej inwestycji, zysk z części kapitału będzie mniejszy niż w przypadku zainwestowania całości. Niemniej, podział inwestycji jest dobrą praktyką. Zyski z jednej części mogą w tej sytuacji zrównoważyć straty z innej. Zwykle rekomenduje się, alby część inwestycji stanowiły inwestycje realne, takie jak monety kolekcjonerskie czy nieruchomości. Ten typ depozytów w portfelu inwestycyjnym jest pewny i daje przewidywalny zysk.

Srebrne sztabki - czy warto w nie inwestować?
Srebrne sztabki – czy warto w nie inwestować?

Jak prawidłowo dzielić kapitał w portfelu inwestycyjnym?

Portfel inwestycyjny powinien być zróżnicowany. Dywersyfikacja nie jest jednak kwestią łatwą. Chcąc zbudować prawidłowo podzielony portfel inwestycyjny, należy unikać błędów, takich jak:

  • pozorna dywersyfikacja,
  • nadmierny podział środków,
  • rozdrobnienie inwestycji,
  • trzymanie się inwestycji z jednego sektora i obszaru gospodarczego,
  • brak podziału na inwestycje finansowe i realne,
  • przypadkowe inwestycje.

Tego typu błędy są częste u osób, które nie posiadają doświadczenia inwestycyjnego oraz u takich, które rezygnują z usług profesjonalnych doradców finansowych. Swoją drogę inwestycyjną warto rozpocząć przy wsparciu osób doświadczonych. Niezależnie od tego czy zamierzamy skupić się na inwestycjach finansowych, czy też na inwestycjach realnych, jak monety czy srebro, warto zaufać doświadczeniu osób, które są w branży od lat.

Budując portfel inwestycyjny, należy unikać pozornej dywersyfikacji. Polega ona na pozornym podziale środków, jednak lokowaniu ich tylko w polskich funduszach akcyjnych, albo jedynie w obligacjach. W takim wypadku ryzyko fiaska inwestycji pozostaje wysokie, a celem dywersyfikacji jest zachowanie bezpieczeństwa inwestycji i minimalizacja ryzyka. W przypadku braku odpowiedniego podziału aktywów ryzyko, że portfel w krótkim czasie może mocno stracić na wartości, jest bardzo duże. Co prawda, w przypadku trafionych inwestycji można liczyć na znaczny zarobek, niemniej, tego typu inwestycje są bardzo ryzykowne.

Warto dobrze przemyśleć jak zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Poza akcjami i obligacjami warto postawić także na inwestycje realne w postaci monet kolekcjonerskich czy kruszców. Dobrze przemyślana i zoptymalizowana dywersyfikacja to minimalizacja ryzyka i bardziej przewidywalna stopa zwrotu z inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here