Ogrzewanie małej firmy nie różni się zasadniczo od ogrzewania większego domu jednorodzinnego. Dlatego w obu przypadkach stosuje się również podobne metody. Jak ogrzewać małą firmę w sposób ekonomiczny, a jednocześnie przyjazny dla środowiska?

Dlaczego warto zrezygnować z ogrzewania węglem?

Przez lata najpopularniejszą metodę ogrzewania budynków w Polsce stanowiło ogrzewanie węglowe. Decydowały o tym względy finansowe i niska cena paliwa wynikająca z powszechnej dostępności węgla w naszym kraju. Obecnie coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych i przedsiębiorców odchodzi od tej metody ze względu na ogromną emisję zanieczyszczeń. Ponadto ogrzewanie węglem wymaga wygospodarowania dużej przestrzeni na składowanie paliwa i konieczności ciągłego uzupełniania kotła.

Jakie ekologiczne alternatywy dla węgla są dostępne na rynku?

W porównaniu do węgla znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest ogrzewanie drewnem opałowym. Problem w tym, że drewno również należy składować, a żeby ogrzewanie było efektywne i przyjazne środowisku, drewno musi charakteryzować się niską wilgotnością, a jego spalanie wymaga permanentnej kontroli i fachowej wiedzy.

Bardzo korzystną i jednocześnie opłacalną metodą ogrzewania budynków jest wykorzystanie pompy ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia. Jej instalacja wiąże się natomiast z dużymi nakładami finansowymi, które zwrócą się dopiero po latach.

Do dyspozycji pozostaje jeszcze pellet powstający ze sprasowanych odpadów drzewnych. Emisja szkodliwych substancji jest niska, jednak znikoma kaloryczność tego paliwa wymaga składowania go w dużych ilościach i częstego uzupełniania kotła.

Za w pełni ekologiczne źródło ogrzewania nie możemy natomiast uznać ekogroszku. O ile korzystając z niego redukujemy ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych tlenków siarki, azotu czy węgla, jego spalanie wciąż stanowi pokaźne źródło pyłów zawieszonych będących przyczyną smogu.

Dlaczego coraz więcej firm przechodzi na ogrzewanie gazowe?

Najwygodniejszym i w pełni ekologicznym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Aby wykorzystać jego potencjał, należy zainwestować w kocioł kondensacyjny, który odzyskuje również ciepło pochodzące z pary wodnej. Podpisując korzystną i długoletnią umowę ze sprzedawcą gazu zyskujemy atrakcyjną oferęi ograniczamy ryzyko wynikające z wahań cen paliwa na rynku. Warto zaznaczyć, że ogrzewanie małej firmy gazem będzie bardzo wygodne, ponieważ paliwo jest dostarczane do budynku poprzez sieć gazową.

Więcej na temat zalet ogrzewania firmy gazem można przeczytać na stronie:

https://poprostuenergia.pl/dla-malych-firm/gaz-dla-firmy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here