Young woman holding credit card and using laptop computer. Online shopping concept, Lying on living room wooden floor in modern white home with copy space

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się efektywnego zarządzania pieniędzmi? Zastanawiasz się, jaki wiek jest najlepszy na założenie rachunku w banku? Które konta bankowe odpowiadają na potrzeby nieletnich poniżej 13 lat? Jako opiekun prawny powinieneś dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku usług finansowych. Wybór produktu nie może być przecież przypadkowy. Obecnie konta dla młodzieży cieszą się dużą popularnością. Ze względu na konkurencję banki stale ulepszają ROR-y, proponując ciekawe warunki. Co musi gwarantować nowoczesny rachunek bankowy dla dziecka? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, aby wybrać jak najlepiej? Czy karta kredytowa lub bankomatowa zalicza się do oferty dla młodych? Zobacz, jakie możliwości zyskuje nastolatek, mając konto osobiste!

Czym są konta dla młodzieży?

Nowoczesne konto bankowe dla dziecka zapewnia wiele możliwości. Nie tylko odgrywa rolę wirtualnej skarbonki, lecz także pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Zakres funkcjonalności produktu zależy w tym przypadku od wieku małoletniego. Zwykle banki dzielą swoją ofertę dla młodych na trzy kategorie, czyli:

  • konta osobiste dla studentów w wieku 18-26 lat,

  • rachunki dla młodzieży od 13 do 18 roku życia,

  • ROR-y dla dzieci poniżej 13 lat.

Upraszczając, rachunki dla młodzieży to zwykłe ROR-y, które uczą młodych świadomego zarządzania finansami. W trosce o bezpieczeństwo nakładane są na nie pewne ograniczenia, zmniejszające się wraz z wiekiem. Różnice między nimi a wariantami dla osób pełnoletnich obrazują grupę docelową, gdzie bank kieruje swoją ofertę. Nie oznacza to jednak, że dziecko mające 13 lat może samodzielnie założyć konto dla młodych. Do tego celu trzeba mieć ukończone 18 lat lub uzyskać zgodę rodziców.

Zwolnienie z opłat za rachunek?

Dobry produkt bankowy to taki, który wiąże się z niskimi opłatami lub ich brakiem. Nieletni nie posiadają jeszcze stałych wpływów, dlatego banki – wychodząc im naprzeciw – oferują możliwość zniesienia kosztów pod pewnymi warunkami lub proponują w pełni darmowe ROR-y. Tutaj również kluczowy jest wiek dziecka i dodatkowo typ rachunku.

Zazwyczaj konta bankowe dla najmłodszych (do 13 roku życia) są wolne od opłat, bo pełnią z reguły jedynie funkcję skarbonki. Często są korzystnie oprocentowane, co mobilizuje rodziców lub dziadków do wpłat i tworzenia rezerwy gotówkowej na przyszłość małoletniego. Do takich ROR-ów raczej nie dołącza się klasycznej karty płatniczej. Czasami można spotkać się z opcją zamówienia wariantu prepaid, który jest najbezpieczniejszy dla dziecka niemającego jeszcze zdolności do czynności prawnych. 

Młodzież powyżej 13 lat oraz studenci dysponują większymi możliwościami, dlatego na produkty skierowane do tej grupy wiekowej nakładane są już opłaty. Samo prowadzenie rachunku jest darmowe. To karta debetowa, a w zasadzie korzystanie z niej wiąże się z kosztami, których jednak można uniknąć. Warunkiem jej bezpłatności najczęściej będzie konieczność sfinalizowania nią (lub poprzez BLIK) jednej płatności w miesiącu – np. za zakupy online.

Jakie możliwości daje konto?

Atrakcyjne konta dla młodzieży umożliwiają dostęp do nowoczesnych rozwiązań – takich jak bankowość mobilna oraz internetowa.

Dzięki aplikacji można realizować:

  • przelewy zwykłe i na numer telefonu,

  • płatności zbliżeniowe za pomocą smartfona,

  • wypłaty z urządzeń należących do banku – jeśli bankomat umożliwia pobieranie gotówki, np. poprzez BLIK,

  • płatności online – przy użyciu m.in. Google Pay lub Apple Pay, które są coraz częściej zalecane przez sklepy internetowe.

Dodatkowo aplikacja pozwala na sprawne zarządzanie finansami z poziomu telefonu komórkowego i daje dostęp do wirtualnych transakcji. Z jej pomocą szybko można zamówić nową kartę Visa lub Mastercard, również w wersji mobilnej, a także nadać do niej PIN lub ją zablokować.

Karta kredytowa dla nastolatka?

Osoby pełnoletnie, mające rachunek w danej instytucji, mogą wnioskować o inne produkty z oferty. Karta kredytowa, konto oszczędnościowe, a może dodatkowe pieniądze w ramach kredytu studenckiego? Jak najbardziej! Stawiając na sprawdzony bank, młodzież zyskuje dostęp do pełnego katalogu usług. Nieletni, którzy są od dawna związani z jedną instytucją, w przyszłości nie powinni mieć żadnego problemu z otrzymaniem wsparcia finansowego.

Wybieraj dobre konta bankowe

Zakładanie konta obecnie jest bardzo proste. Wystarczy znaleźć odpowiedni bank, zapoznać się z ofertą i złożyć wniosek online o ROR. Ciekawe propozycje przygotował m.in. Santander Bank Polska, w którym można otworzyć rachunek dla:

  • malucha od 0 lat,

  • dziecka powyżej 13 roku życia,

  • młodych w wieku 18-26 lat. 

Nowoczesne konta bankowe dla młodzieży dają dostęp do wielu nowoczesnych rozwiązań i produktów, w tym aplikacji mobilnej. Jesteś studentem i potrzebujesz gotówki? Zawnioskuj o kartę kredytową! A może jako rodzic szukasz najlepszego rachunku dla swojego dziecka? Jeśli tak, to właśnie znalazłeś! Sprawdź pełną ofertę i załóż dla małoletniego dobre konto przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here