Rodzajów zeznań podatkowych jest naprawdę sporo, nie każdy będzie przecież składał u fiskusa te same dokumenty. Wszystko zależy od tego, jaką pracę wykonuje się na co dzień, czy ma się swoją działalność gospodarczą, itd. Inaczej rozliczają się też osoby, które grają na giełdzie i notują tzw. zyski kapitałowe. To właśnie dla nich przygotowano dokumenty o nazwie PIT 38. Inwestorzy prywatni podlegają obowiązkowi rozliczania się z fiskusem raz do roku. Zatajenie swoich wpływów kapitałowych może grozić naprawdę poważnymi konsekwencjami, więc lepiej pozostać uczciwym i spać spokojnym każdego dnia.

Wśród przychodów kapitałowych wyróżnić można:

  • odsetki związane z depozytami bankowymi,
  • lokaty, ale też inne formy oszczędzania,
  • przychody związane z inwestycjami we wszelakie papiery wartościowe,
  • zyski z inwestycji giełdowych.

Jeśli ktoś zalicza się do tej grupy osób musi wypełnić PIT 38 i złożyć go w odpowiednim organie skarbowym. Oczywiście nie trzeba robić tego samemu, gdy nie posiada się w tej dziedzinie należytych kompetencji, może to zrobić doświadczona księgowa.

Do kiedy powinno się złożyć PIT 38?

PIT 38 powinno się złożyć maksymalnie do 30 kwietnia 2019 roku. Wtedy też PIT zostanie zweryfikowany przez odpowiednie służby, dlatego będzie trzeba oczekiwać na działania ze strony organu skarbowego. Od zeznania podatkowego tego typu nie można odliczać żadnych ulg, nie da się też rozliczać razem ze współmałżonkiem. Ważne jest też to, aby wymienić w deklaracji wszelkie przychody związane z zyskami kapitałowymi, które zanotowało się za granicą i nie były one opodatkowane.

Najczęściej osoby rozliczające się przy pomocy PIT 38 gromadzą wszelkie informacje na temat swoich zysków kapitałowych z biura maklerskiego, z którym współpracują. Uzyskanie informacji w ten sposób nie jest skomplikowanym procesem, wystarczy się po nie zgłosić w odpowiednim terminie. Kilka rachunków oznaczać będzie otrzymanie kilku osobnych dokumentów w postaci PIT-8C. 

PIT 38 – jak można się rozliczać?

Wszystkie osoby, które składać będą rozliczenie PIT 38 przed fiskusem mają wybór, jeśli chodzi o formę rozliczenia. Oczywiście w grę wchodzi rozliczenie tradycyjne, ale też elektroniczne. Rozliczenie PITu 38 przez Internet możliwe jest dzięki usłudze Twój e-PIT uruchomionej przez Ministerstwo Finansów 15 lutego 2019 roku. Skorzystać można ze wstępnie przygotowanej deklaracji przed administrację skarbową. Wystarczy ją w wyznaczonym terminie zaakceptować, a więc jest to kilka prostych kroków do wykonania.

Dobrą wiadomością dla osób wypełniających takie deklaracje jest to, że można bez problemów odliczyć jeden procent podatku na wskazaną fundację, czy też osobę, która będzie potrzebowała wsparcia finansowego. Nigdy nie jest to z góry narzucone, podatnik może samodzielnie wybrać opcję, na którą wpłaci pieniądze. Do 30 kwietnia muszą rozliczyć się nie tylko obywatele Polski, ale też te osoby, które na co dzień nie mają zameldowania na terenie Polski i opuszczają kraj na stałe. Przekroczenie tych terminów na pewno nie będzie przyjemnym doświadczeniem dla podatników.

Autor zdjęcia: mkreul@Flickr. Lic. CC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here