Budowa hali przemysłowej – kluczowe etapy i najnowsze technologie

2024-12-30 Piotr
Budowa hali przemysłowej – kluczowe etapy i najnowsze technologie

Hala wykorzystywana do działalności przemysłowej lub handlowej to owoc współdziałania wielu specjalistów. Dzięki wykorzystaniu wielu nowatorskich technologii proces jej powstania jest szybki i płynny. Można go podzielić na kilka etapów. Jakich?

Etap 1: Planowanie i projektowanie

Na tym etapie zapadają kluczowe decyzje dotyczące powstającej konstrukcji. W projekcie uwzględnia się przeznaczenie obiektu, lokalizację, w której ma się znajdować, a także wymogi prawne i środowiskowe, które stanowią bazę nadrzędnych wytycznych określających sposób budowy hali i zastosowane w niej rozwiązania techniczne.

Na tym etapie bardzo często wykorzystuje się oprogramowanie, które w formie wizualizacji 3D przygotowuje cyfrowy projekt budynku, jakim jest hala przemysłowa lub obiekt handlowy.

Etap 2: Przygotowanie terenu

Kolejnym etapem jest przygotowanie terenu, które polega na:

  • wykonaniu prac ziemnych wyrównawczych,

  • wykopaniu fundamentów i zalaniu ich betonem,

  • uzbrojeniu terenu, czyli podłączeniu działki do instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej.

W tym etapie wykorzystuje się nowoczesne technologie geotechniczne, w tym badania georadarem, dzięki któremu można poznać strukturę gruntu.

Etap 3: Montaż konstrukcji stalowej

Na tym etapie powstaje konstrukcja stalowa, czyli "szkielet", na którym zbudowana zostanie hala handlowo przemysłowa. Do jego produkcji używa się stopów stalowych o zwiększonej odporności na korozję.

Etap ten można podzielić na kilka podetapów, w tym produkcję elementów prefabrykowanych, przetransportowanie ich na miejsce, a także montaż zgodnie z przyjętym projektem. Dzięki systemom BIM (Building Information Modeling), można precyzyjnie modelować konstrukcje stalowe w technice 3D, eliminując jednocześnie ryzyko wystąpienia błędów montażowych.

Etap 4: Montaż ścian i dachu oraz prace wykończeniowe

Na gotową konstrukcję montuje się najczęściej płyty warstwowe lub blachę trapezową, która tworzy poszycie ścian. Całość obudowuje się izolacją termiczną i akustyczną. W poszyciu instalowane są również instalacje odprowadzania wody, takie jak odwodnienia liniowe lub systemy rynnowe. Na koniec zakłada się instalacje:

  • elektryczne i oświetleniowe, z uwzględnieniem systemów automatyki przemysłowej,

  • wentylacyjne i klimatyzacyjne, które dbają o odpowiednie warunki pracy i magazynowania ładunku,

  • ochrony przeciwpożarowej, która zapobiega rozprzestrzenianiu się pożaru.

W https://www.ekodynamic.com.pl/oferta/wynajem/ rozumiemy, jak ważnym obiektem dla przedsiębiorstwa jest hala magazynowa lub przemysłowa. Dlatego oferujemy rozwiązania, które pozwalają skrócić czas jej montażu do absolutnego minimum i to z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz