Pożyczki są jednym z segmentów finansów, które zostały zmodyfikowane przez rewolucję technologiczną. Tak pojawiły się alternatywne instytucje pożyczkowe działające na zasadach FinTech.

„FinTech” to fraza, która coraz częściej pojawia się w rozmowach na temat nowych technologii. Jednak pomimo rosnącej popularności, dla wielu jest ona pojęciem wciąż zagadkowym.

 

Czym jest FinTech?

FinTech jest obszarem, który radykalnie zmienia sposób, w jaki żyjemy jako społeczeństwo. FinTech jest stosowany m.in. w sektorze startup’ów, zajmujących się udoskonalaniem obszarów płatności mobilnych, przelewów pieniężnych, pożyczek i kredytów, sposobów na pozyskiwanie funduszy, a nawet zarządzania aktywami.

Wpływ technologii na sektor finansowy sprawił, że firmy aktywnie pozyskują talenty technologiczne, aby zapewnić sobie konkurencyjność.

Sektor finansowy w Polsce jest głównym motorem naprawy sytuacji gospodarczej w kraju, a rząd zdaje sobie sprawę, że aby dalej rozwijać się, talenty technologiczne muszą zasiadać obok talentów finansowych.

 

Dlaczego FinTech ma tak duże znaczenie dla świata biznesu?

Rozwój technologii FinTech na zawsze zmienił sposób, w jaki firmy prowadzą swój biznes. Tradycyjny model nowego przedsiębiorstwa, który zwraca się bezpośrednio do lokalnego i/lub konwencjonalnego inwestora, nie jest już jedynym sposobem na osiągnięcie sukcesu w branży.

Od crowdsourcingu po płatności mobilne – nigdy nie było tak wielkiego wyboru dla przedsiębiorców, jaki jest obecnie. Nigdy nie można było za użyciem niższych kosztów, niż jest to potrzebnym obecnie, nie tylko uruchomić firmę, ale także zoptymalizować jej działanie i rozbudować ją.

Przykładowo, crowdsourcing pozwala ludziom z dużą liczbą pomysłów, szybko i łatwo uzyskać fundusze z dowolnego miejsca na świecie od ludzi, których nigdy dotychczas nie spotkali. Ci, którzy znają się na rzeczy wiedzą, że potrzebne fundusze zdobywa się w ciągu kilku tygodni, a nie miesięcy.

 

Ewolucja branży pożyczek internetowych, za pośrednictwem FinTech

Dzięki sektorowi FinTech, rynek kredytowy przechodzi kilka ważnych zmian i staje się coraz bardziej interesujący dla konsumentów szukających atrakcyjnych ofert pożyczek. Jednocześnie również sami pożyczkodawcy mają ułatwione zdanie, jeśli chodzi o zarządzanie ogromną ilością klientów, a także wszystkie dane, które generowane i aktualizowane są regularnie. Stare metody powoli odchodzą w niepamięć, a nowe zaczynają bardzo szybko przynosić o wiele większe korzyści.

 

Te wszystkie pozytywne wpływy sektora FinTech na rynek pożyczek gotówkowych w Polsce sprawiły, że w ciągu ostatnich dwóch lat powiększył się dwukrotnie. Wszystko to dzięki odkryciu ogromnego potencjału, jaki dzierży w sobie sektor FinTech.

 

Wraz z popularyzacją rozwiązań FinTech na polskim rynku pożyczek gotówkowych, dostępnych jest coraz więcej korzystnych rozwiązań, dzięki którym Polacy pożyczają coraz chętniej i coraz więcej. Potencjalnie zainteresowani produktem, oczekują szybkich pożyczek bez formalności (a takich nie są w stanie zaoferować im tradycyjne banki), które przeznaczają najczęściej na spontaniczne wydatki lub “okazje” jak tanie bilety lotnicze (tu liczy się czas, a gotówka potrzebna jest “tu i teraz”), ale także na leczenie (pieniądze na wizytę u stomatologa lub specjalistyczne leczenie prywatne, zazwyczaj potrzebne są od ręki). Bardzo dobrym przykładem jest firma LoanMe, która oferuje szybkie pożyczki gotówkowe “od ręki” i bez zbędnych formalności. Klienci mają do wyboru bardzo atrakcyjne kwoty pożyczek, a okres spłaty zobowiązania również jest jednym z najdłuższych, dostępnych w sektorze tego typu usług.

Warto wspomnieć, że pozabankowe firmy pożyczkowe, przyciągają wielu Klientów posiadających już zobowiązania w innych instytucjach, dla których jedyną szansą na podreperowanie domowego budżetu jest właśnie internetowa pożyczka. Szacuje się, że w 2018 roku zadłużenie pożyczkobiorców sięgało 28 mld złotych (w tym ok 5,2 mld w firmach pożyczkowych, a 22,8 mld w bankach). Na te potrzeby odpowiadają internetowe firmy pożyczkowe, oferując pomoc finansową również osobom zadłużonym.

Istotny jest również fakt, że pożyczki zaciągają przede wszystkim ludzie młodzi, dla których Internet jest naturalnym środowiskiem. Według raportu BIK za 2018 rok, pożyczki gotówkowe są najbardziej popularne wśród osób w wieku 20-22 lat, przy czym wśród osób w wieku 26+ zainteresowanie tym produktem zaczyna spadać.

 

Polska dzielnie walczy na arenie FinTech

Polska jest bardzo dynamicznie rozwijającym się krajem, gdzie postęp technologiczny znajduje szerokie grono zainteresowanych. Dzięki wsparciu Komisji Nadzoru Finansowego, która uruchomiła program  Innovation Hub, FinTech-y stają się coraz bardziej popularne i coraz częściej są wykorzystywane dla optymalizacji procesów zachodzących w gospodarce. Polski rząd bardzo przychylnie patrzy na firmy, próbujące swoich sił w sektorze FinTech, oferując im wiele udogodnień legislacyjnych i zapewniając wsparcie finansowe.

Polska znana jest z bardzo silnego zaplecza IT, które bez wątpienia stanowi świetną bazę dla firm działających w sektorze usług finansowych operujących w wirtualnym świecie. Głównym problemem jest pytanie, czy nie zmarnujemy szansy i skorzystamy z doskonałych narzędzi, które posiadamy.

Nowe modele pożyczek

Z czasem pojawiły się nowe modele pożyczek, które czynią je bardziej odpowiednimi dla określonych grup pożyczkobiorców. Tradycyjne procedury i metody udzielania pożyczek wygasają na korzyść tych nowych modeli, a wielu klientów korzysta w dużej mierze z dostępności nowych produktów na rynku.

W przypadku nowości na rynku pożyczek, pożyczkodawcy są teraz w stanie zapewnić lepszą ofertę swoim klientom, aby dopasować się do konkretnych potrzeb. FinTech odegrał w tym procesie dużą rolę, a nowe technologie, takie jak blockchain i rozwiązania typu peer-to-peer, ułatwiają i usprawniają ten proces. Korzyści optymalizacji rynku i nowych rozwiązań sprawiają, że są one łatwiej dostępne na rynku i przyciągają jeszcze więcej klientów, umożliwiając firmom eksperymentowanie z różnymi konfiguracjami, co może przynieść rewelacyjne wyniki.

Kolejną korzyścią dla kredytodawców jest to, że mają znacznie większą zdolność przetwarzania wszystkich danych, z którymi pracują. Przeciętny pożyczkodawca może teraz łatwo pracować z informacjami, dotyczącymi większej liczby klientów i mieć lepszy przegląd każdego z nich, na poziomie indywidualnym. Jednocześnie przyszłe oferty można dostosować tak, aby były bardziej atrakcyjne dla dotychczasowych klientów, którzy skorzystali z usług pożyczkodawcy w przeszłości, tworząc ciągłą pętlę, z której korzystają wszyscy dookoła. Służy to także budowaniu zaufania do branży, co jest najistotniejsze.

 

Analiza i badania na dużą skalę

Wszystko to jest możliwe dzięki ogromnym postępom, jakich dokonano w dziedzinie przetwarzania i analizy danych. Obecnie łatwiej jest niż kiedykolwiek przetworzyć duże ilości informacji i wydobyć z nich coś pożytecznego i sensownego, zamiast próbować i sprawdzać dotychczas wykształcone domysły oparte na poprzednich trendach. Co więcej, możemy teraz przetwarzać te informacje szybciej niż kiedykolwiek, umożliwiając firmom ciągłe, zautomatyzowane przetwarzanie danych, które może znacząco usprawnić procesy w każdej organizacji.

Jest oczywiste, że FinTech wpływa na rynek finansowy na więcej sposobów niż ludzie mogliby oczekiwać – szczególnie jeśli chodzi o rynek kredytowy. Warto pomyśleć o możliwościach, które niesie ze sobą potencjał nowych technologii i miejmy nadzieję, że dynamika pozytywnych zmian zostanie zachowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here